Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων “ΠΑΣΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ”

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου και του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού: “ΠΑΣΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ” όπου οι μαθητές γνωρίζουν μέσα από το δημοφιλές άθλημα του ποδοσφαίρου το ευ αγωνίζεσθαι, τον υγιή ανταγωνισμό, τον σεβασμό του αντιπάλου και την προσπάθεια όλων για επίτευξη στόχων υψηλών στον στίβο του αθλητισμού, αλλά και της ζωής γενικότερα. Υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κυρίου Κωστόπουλου Λεωνίδα, οι μαθητές των τάξεων Στ΄, Ε΄και Δ΄, συμμετείχαν σε ασκήσεις ποδοσφαίρου, μοιράστηκαν το ειδικό φυλλάδιο – περιοδικό της δράσης και φορώντας τα μπλουζάκια που μας χορηγήθηκαν από τους διοργανωτές του προγράμματος έστειλαν το δικό τους μήνυμα: ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ, ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ, RESPECT όπως το πρεσβεύουν οι ομοσπονδίες Ε.Π.Ο. και UEFA. Αγόρια και κορίτσια, μικρότερων και μεγαλύτερων τάξεων μυήθηκαν σε μυστικά του ποδοσφαίρου, αλλά κυρίως στην ομαδικότητα, στην αποδοχή και στην ευγενή άμιλλα του αθλητισμού.